Короткозорість. Причини короткозорості. Профілактика
Короткозорість (міопія) - від грецького слова "міо" - жмуритися і "опсис" - погляд, зір - є одним з недоліків заломлюючої сили ока, в результаті якої особи, страждаючі їм, погано бачать віддалені предмети. Короткозорі зазвичай підносять даний предмет близько до очей, жмурять очі.

Причини міопії:
   • Генетичні дослідження показують, що у короткозорих батьків часто бувають короткозорі діти, причому спадковий чинник впливає на утворення осі ока і декілька менше - на заломлюючу силу рогівки і кришталика, тобто успадковується сама міопічна рефракція, а не ступінь вираженості її клінічних проявів.
   • Несприятливі чинники зовнішнього середовища, особливо при тривалій роботі на близькій відстані (професійна і шкільна міопія).
   • Підвищена розтяжність склери. Клінічні дослідження показують, що при короткозорості середнього і високого ступеня відбувається дисоціація, розволокнення і атрофія колагенової волокнини склери.
   • По теорії Е.С. Аветісова, одним з найважливіших чинників розвитку міопії є первинна слабкість акомодації, що приводить до компенсаторного розтягування очного яблука.
   • Хронічні захворювання (ревматизм, тонзиліти і т. д.) ведуть до послаблення здатності акомодації ока.
   • Спазм акомодації - патологічне перенапруження м'яза акомодації при вегетативній дистонії, з одного боку, і несприятливих умовах зорової роботи на близькій відстані - з іншою. В результаті знижується гострота зору спочатку на близькій відстані, а потім і удалині.

Профілактика короткозорості
   Комплекс мерів по профілактиці короткозорості і припинення її прогресу передбачає наступні заходи:
   • загальне зміцнення організму дитини;
   • активізацію функцій дихальної і серцево-судинної систем;
   • зміцнення м'язово-зв'язкового апарату очей;
   • поліпшення кровообігу в тканинах ока;
   • поліпшення діяльності м'язів ока, зокрема, м'яза акомодації;
   зміцнення склери.
    Враховуючи, що у осіб, страждаючих короткозорістю, частіше спостерігаються порушення постави, слабкість з`єднувальнонотканного апарату ока, а також тенденція надмірно нахиляти наперед тулуб і голову при зоровій роботі (листі і читанні) на близькій відстані, велике значення слід надавати вправам для зміцнення м'язів-розгиначів і коригуючим вправам.
    Для дії на послаблену здатність акомодації при короткозорості широко використовується вправа "влучна" на склі.
    Для виконання вправи "влучна" на склі, провідний тренування акомодації наносить на шибку на рівні своїх очей мітку діаметром 3-5 мм. Потім він стає на відстані 30-35 см від шибки і намічає вдалині за вікном який-небудь предмет, що знаходиться на лінії, що проходить через мітку на склі. Зафіксувавши погляд на цьому предметі, потім перекладають його на мітку на склі, а потім знову на предмет. Так повторюється кілька разів. Вправу проводять 2 рази на день протягом 25-30 днів. За відсутності стійкої нормалізації здатності акомодації такі вправи повторюють систематично з перервами в 10-15 днів.
    Перші два дні тривалість кожної вправи повинна складати 3 хвилини, подальші два дні тривалість збільшується до 5 хвилин, а в решту днів до закінчення повного курсу тривалість вправи - 7 хвилин.