Слід застерегти, що ГРЗ і ГРВІ та грип – це не одне й те ж, хоча всі ці захворювання викликаються вірусами і мають схожі симптоми. Але грип викликається безпосередньо вірусами грипу. Для грипу характерний гострий початок, лихоманка, сухість, першіння в горлі, закладеність у носі, різкий головний біль, біль у висках, очах, суглобах, температура до 39-40 градусів.
      Є три типи вірусів грипу – А, Б і С. Ці віруси дещо відрізняються за своєю будовою і викликають захворювання різної тяжкості. Вірус А викликає найважчі форми грипу на відміну від типів В і С, які переносяться людиною легше. Особливо небезпечні віруси-мутанти грипу птахів і людини та пташиного грипу, свинячого грипу. Вони можуть викликати всесвітню епідемію грипу, а розповсюджуються із швидкістю літаків, потягів. Імунітету до останнього виду вірусу немає.
      Вірус грипу дуже легко передається. Найпоширеніший шлях розповсюдження інфекції – повітряно-крапельний. Можливий, хоча і рідше, і побутовий шлях передачі – наприклад, зараження через предмети домашнього вжитку. А тому хворі на грип будь-якої форми небезпечні для оточуючих. Хворий повинен бути ізольованим в окремій кімнаті або відгороджений ширмою, мати індивідуальний посуд, білизну. Приміщення треба прибирати вологим способом, провітрювати не менше 4 разів на добу. Посуд і речі хворого треба обов’язково кип’ятити. Матерям, що доглядають дітей, носити маску з 4-5 шарів марлі, яку періодично прасувати гарячою праскою. Діти, хворі на грип, не повинні відвідувати школу чи дитячий садочок. Перед виходом у людні місця, рекомендується змазувати носову порожнину оксоліновою маззю.
     Як і інші ГРВІ, грип не вимагає спеціального лікування, оскільки ефективних засобів, які б діяли на грип із стопроцентним ефектом, немає. Ліки, які пропонують при захворюванні на грип, лише сприяють швидшому зникненню симптомів.
     Щоб уникнути захворювання на грип, а значить запобігти ускладненням, бажано провести вакцинацію проти грипу. Є кілька видів вакцин: Інфлуак (Нідерланди), Ваксігрип (Франція), Флюарікс (Бельгія), Грипол (Росія).
     Для підвищення опірності організму проти грипу та гострих распіраторних захворювань необхідно щоденно споживати продукти з достатньою кількістю вітамінів: свіжу та квашену капусту, моркву, буряк, свіжі овочі та фрукти, пити овочеві та фруктові соки, чай з чорною смородиною, медом, малиною, лимоном, журавлиною; не забувати про користь фітонцидів: вживати цибулю, часник, хрін, гірчицю. Не буде зайвим приймати полівітаміни, особливо вітамін С. Увечері та вранці треба полоскати рот теплим розчином солі чи соди з розрахунку 1 г на склянку води. Рекомендується приймати контрастний душ. Під час епідемії можна приймати екстракти лимонника, елеотерококку, женьшеню, ехінацеї.
      Нам усім треба бути готовими дати відсіч цьому вірусу. Так що підвищуємо імунітет, ведемо здоровий спосіб життя і не забуваємо робити щеплення.
      Звертаємо особливу увагу на те, що самолікування при грипові недопустиме! Адже передбачити протікання хвороби неможливо. Тому при перших ознаках захворювання на грип, у першу чергу треба звернутися до лікаря. Тільки лікар може правильно оцінити стан хворого і призначити адекватну терапію.