Минуло вже чотири роки, відколи в Міністерстві освіти і науки України набув чинності наказ про заборону користуватися мобільними телефонами.

Мобільний і урок

Наприклад, у Чехії не так давно пройшов тиждень "під знаком реформ" Міністерства освіти. В одному з головних пунктів нового законопроекту, над яким розпочали роботу фахівці, розглядають можливість заборони користуванням мобільними телефонами під час навчання у школах. Саме цю проблему має вирішити новий закон, з проектом якого виступила чеська Асоціація педагогів середньої школи. Її пропозиція – укладати договір між вчителем і батьками учня, який би закріпляв за вчителем право відбирати у школяра мобільний телефон у разі, якщо він перешкоджає навчанню.

Подібні законопроекти вже кілька років діють у Франції, Німеччині та інших європейських країнах.

Як повідомили в прес-службі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, питання щодо доцільності використання мобільних телефонів на законодавчому рівні в Україні вже давно вирішено. У відповідному наказі Міносвіти зазначено, що й учням, і вчителям заборонено користуватися мобільними телефонами під час уроків. Як рекомендацію МОН прописало керівникам установ визначити самостійно, в який спосіб можна користуватися мобільними телефонами в позаурочний час.

Телефон як загроза

Фахівці майже одноголосно заявляють, що користування мобільним телефоном завдає чималої шкоди дитячому організму. Шведські вчені дослідили: пристрої призводять до порушення сну, головних болів, безсоння, дратівливості. Великим є ризик не тільки зниження слуху, але й виникнення пухлин. Медики, оперуючи дослідженнями, рекомендують звертати увагу і на тривалість телефонних розмов. Так, для дітей до 14 років розмови по стільниковому не мають бути довше чотирьох хвилин поспіль.

Ще одним не надто приємним фактором використання мобільних телефонів є… вуличні чи кишенькові злодії. Безперечно, що головним негараздом буде реакція дитини на те, що в неї поцупили улюблену "іграшку".

Окрім того, мобільний телефон слугує відволікаючою річчю. На уроці учень може надсилати повідомлення, гратися чи заходити в Інтернет. У такий спосіб дитина не отримує повного об’єму інформації, яку надає вчитель.

І, нарешті, найпоширенішим зловживанням телефоном під час навчання стало списування. Технологія "мобільник-шпаргалка" знайома кожному учню і студенту: або ж матеріал підгледіти, або ж через навушник відповідь на екзаменаційні питання дізнатися. Правда, з цим явищем вчителі потроху вчаться боротися. Наприклад, до складання іспитів у деяких вишах студентів допускають лише з ручкою та заліковою книжкою. Така ж практика застосовується й під час зовнішнього незалежного оцінювання випускників шкіл. Якщо під час ЗНО-2011 у когось побачать мобільний телефон, результати тесту будуть анульовані. Про це ІА "Світ освіт" повідомив директор УЦОЯО Ігор Лікарчук.

Телефон як помічник

Попри всі зазначені мінуси, телефон є дуже добрим містком між батьками та дітьми. У такий спосіб мами й тати контролюють своїх дітей, мають можливість зв’язатися з ними у будь-який момент. Знаючи, що дитина має мобільний телефон, батьки почуваються спокійніше. У випадку, якщо ви запізнюєтеся і не можете вчасно забрати дитину зі школи, ви спокійно повідомите це.